24 kwietnia 2025 roku społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona, poświęconej tysiącleciu koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrali: Dyrektor ZSBD Tomasz Szłapiński oraz Wiceprezydent Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, którzy podkreślili znaczenie kultywowania pamięci o wielkich postaciach historii Polski i roli szkoły w tym procesie.
Wśród zaproszonych gości obecni byli również:
Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu
Agnieszka Stempin, dyrektorka Rezerwatu Archeologicznego Genius loci,
Dobiesław Figuła, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu,
ks. Jacek Maćkowiak, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Poznaniu,
Krystyna Szejner-Wysocka reprezentująca Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu
Pięknie dziękujemy za wizytę na tak istotnym dla nas wydarzeniu! Obecność wspaniałych gości nadała wydarzeniu szczególny charakter.
W części głównej uczniowie przypomnieli najważniejsze momenty z życia i panowania Bolesława Chrobrego.
Pani Joanna Majewska zaprezentowała efekty rocznego projektu edukacyjnego „Gra o Koronę”, był to cykl konkursów i wydarzeń upamiętniających 1000-lecie koronacji naszego patrona, Bolesława Chrobrego. Od września uczniowie brali udział w "Grze o Koronę" – serii wyzwań, sprawdzających ich wiedzę, umiejętności i zaangażowanie w różnych dziedzinach. Poszczególne klasy stawały do rywalizacji w wielorakich konkurencjach, przy okazji rozwijając swoje talenty na różnych polach – od przedmiotów humanistycznych po ścisłe. Najlepsza klasa 3aT została symbolicznie ukoronowana przez Dyrektora Szkoły, a wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Klasyfikacja końcowa „Gry o koronę” - link
Nie zabrakło też elementu nowoczesnego – filmowych materiałów edukacyjnych przygotowanych we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Genius loci, które przybliżyły sylwetkę patrona oraz dzieje Ostrowa Tumskiego – miejsca koronacji Chrobrego.
Obchody uświetnili przyjaciele naszej szkoły - Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”, których efektowna inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego wywołała niemałe poruszenie! W części artystycznej uczennice klasy 3eL wystąpiły z krótką scenką historyczną, a klasa 1 LO, wykonała „Balladę o Bolesławie Chrobrym” autorstwa Katarzyny i Tomasza Sadowskich.
Warto dodać, że przygotowaniami efektownej dekoracji sali gimnastycznej od miesięcy zajmowała się młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu
Zwieńczeniem obchodów był pokaz grupy rekonstrukcyjnej na placu apelowym, który zgromadził wszystkich uczniów i był niezwykłą lekcją historii „na żywo”.